Aktualności

Dwutomowa publikacja „50 x Złota Tarka”

„50 x Złota Tarka” to pamiątkowa dwutomowa publikacja wydana nakładem Iławskiego Centrum Kultury. Tom I w opracowaniu Krzysztofa Wilskiego i Witolda Mirskiego opisuje część warszawską – od kształtowania się formuły festiwalu do czasów przełomu politycznego. Część druga to „iławska historia” z lat 1994 -2021 opracowana merytorycznie przez Adama Ludwiczaka.  Pomysł na stworzenie publikacji pojawił się w Iławskim Centrum Kultury w trakcie projektowania jubileuszowej 50. edycji festiwalu. Koncepcję wydawnictwa i redakcję merytoryczną powierzono Adamowi Ludwiczakowi. Wszystkie działania odbywały się we współpracy z Iławskim Centrum Kultury przy dużym zaangażowaniu pracowników. Autorami projektu graficznego są iławscy artyści graficy Bogdan Wojtek Bartkowski i Ada Bartkowska. Autorem słowa wstępnego jest Dawid Kopaczewski – Burmistrz Miasta Iławy. Czytelnik znajdzie w wydawnictwie wiele materiałów archiwalnych, a także wywiady z dyrektorami artystycznymi: Wojciechem Kamińskim i Grzegorzem Grzechem Piotrowskim przeprowadzone w latach 2020 – 2021.

Autorzy opracowania o publikacji:

„Powstała książka, będąca kompilacją archiwalnego zapisu i eseju na temat każdej edycji Złotej Tarki. Nie ma ona ambicji bycia monografią spotkań jazzmanów grających jazz tradycyjny i fanów tej muzyki, które w skrócie myślowym nazywano Złotą Tarką. Do tego potrzebny jest potężny aparat naukowy. Jesteśmy jednak przekonani, że książka będzie interesująca zarówno dla muzyków, publicystów muzycznych, jak i tych, którzy zasiadali na widowni „Stodoły” i innych „tarkowych” miejsc jako słuchacze najweselszej muzyki świata”

Autorzy publikacji „50xZłota Tarka”. Na zdjęciu (od lewej): Witold Mirski, Krzysztof Wilski, Adam Ludwiczak

Składam serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tego projektu, a szczególnie:
Pawłowi Brodowskiemu – Redaktorowi Naczelnemu Jazz Forum za wszechstronną pomoc i otwarcie archiwum redakcji;
Helenie Jasiukowicz z Iławskiego Centrum Kultury za zaangażowaną współpracę z zespołem redaktorskim, dzielenie się wspomnieniami i docieranie do źródeł wiedzy;
Natalii Taranowskiej z Iławskiego Centrum Kultury za uważność na każdym etapie tworzenia;
Andrzejowi Musińskiemu, i wszystkim, którzy przez pięćdziesiąt lat fotografowali, filmowali, opisywali, recenzowali „ZT”;
Aleksandrowi Pałacowi, telewizyjnemu dokumentaliście „ZT”, którego bogaty materiał ma szczególne znaczenie dla przyszłych pokoleń.
Bez tego bogactwa materiałów nie moglibyśmy oddać w ręce czytelników dwóch pokaźnych tomów o pięćdziesięciu edycjach festiwalu.

Na zdjęciu (od lewej): Helena Jasiukowicz i Lidia Miłosz z Iławskiego Centrum Kultury

Jako inicjatorka przedsięwzięcia i czytelniczka pozostaję z wdzięcznością szczególną dla zespołu autorów, Panów:
Adama Ludwiczaka;
Witolda Mirskiego;
Krzysztofa Wilskiego.
Wiem, że to była wielowymiarowa przygoda przyjaciół połączonych wspólnym zamiłowaniem do muzyki jazzowej.

Dziękuję również osobom odpowiedzialnym za szatę graficzną:
Bogdanowi Wojtkowi Bartkowskiemu i Adzie Bartkowskiej.

Tworzenie tego dwutomowego wydawnictwa połączyło ludzi kochających jazz i szeroko pojętą kulturę. Okładki zamknęły pięćdziesiąt lat barwnych wspomnień. Wierzę, że publikacja poświęcona Międzynarodowemu Festiwalowi Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting „Złota Tarka” będzie inspirować kolejne pokolenia do otwierania się na szerokie spektrum doznań, które oferuje każdy kolejny rok koncertowy.

Lidia MiłoszDyrektorka Iławskiego Centrum Kultury

Premiera książki miała miejsce podczas 51. Międzynarodowego Festivalu Old Jazz Meeting „Złota Tarka” w Iławie, który odbył się w dniach 12-14 sierpnia 2022 r.

Publikacje można kupić w Informacji Turystycznej w Iławie (ul. Niepodległości 13) oraz w Księgarni „Metis” w Iławie (ul. Niepodległości 2).

Komplet publikacji można nabyć także online TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.